TW-18B/300 BATTERY TORQUE CONTROL WRENCH
CORDLESS, TORQUE CONTROLLED SCREWDRIVER
Gallery
TW-18B/300
BATTERY TORQUE CONTROL WRENCH
Certifications & approvals
CE
Description
The TW-18B/300 portable battery-powered torque wrench delivers a uniform controlled torque of 100 to 300 Nm, allowing rail maintenance operations to be carried out with maximum precision and efficiency. Compatible with reaction arms of different lengths, this torque-controlled wrench can adapt to different operating conditions with remarkable versatility, making it a reliable and safe solution for the railway sector.
Main features:
Read all
Close
Main features:
- Torque developed min. 100 – max. 300 Nm.
- Compatible with W series sockets with standard 1'' interface.
- Can be used with reaction arms of different lengths to adapt to different operating conditions.
- Manual selector for quick torque setting.
- Standard yellow colour in accordance with EN 13977.
- Protection rating IP44M.
- Spring-loaded anti-vibration system.
- Can be used with CS-EU transport trolley.
- High-performance brushless motor.
- 36V CEMBRE battery system – compatible with other CEMBRE battery-powered railway tools.
Features
Range of operating temperature
-20 ÷ 50 °C
Supply voltage
36 V
Maximum tightening torque
300 Nm
Geometry of the clamping element
Hexagonal socket
Square socket
rectangular socket
Size of the clamping element
25.4 mm
Mains power connection
type C
Power supply
Electrical motor (battery)
Display
Yes
Net weight in operation
14 kg
Dimensions
675x440x298 mm